Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki

W Polsce panuje charakterystyczny dla środkowej Europy klimat umiarkowany. Mimo tego, a może właśnie z tego powodu, często zmagamy się z opadami ulewnych deszczy. Skoro woda spada nam z nieba, to może warto zastanowić się nad jej rozsądnym wykorzystaniem.

Pożyteczne zbiorniki na wodę deszczową

zbiorniki na wodę deszczowąZgromadzoną deszczówkę można z powodzeniem wykorzystać podczas podlewania przydomowego ogródka. Instalacje deszczowe składają się z wielu elementów. Jednym z nich jest oczywiście sam zbiornik, który zakupić można w różnych wariantach. Główny podział obejmuje podstawową kwestię, czyli to gdzie taki zbiornik zamieścimy. Rozróżniamy dwa rodzaje: naziemne i podziemne zbiorniki na wodę deszczową. Jeżeli w naszym domu nie ma możliwości wygospodarowania większej ilości miejsca, lepiej zdecydować się na opcję drugą. Niesie ze sobą pewne zagrożenia, a warunkiem zainstalowania podziemnego pojemnika jest poziom wód gruntowych w okolicach naszego domu. W wypadku gdy okaże się zbyt wysoki, specjaliści odradzają montaż podziemnych zbiorników. Wtedy musimy zrezygnować z zakupu lub wykorzystać pierwszy wariant. Naziemne zbiornik sprawdzi się doskonale jeżeli tylko umieścimy go w pomieszczeniu gdzie temperatura powietrza nigdy nie spada poniżej zera. Rozmiar pojemnika na zapasy wody deszczowej także powinniśmy wybrać z głową. W przypadku ulewnego deszczu lub awarii cała woda znajdująca się w zbiorniku odpłynie na obszar działki. Stąd też ogólne zalecenie, aby pojemność zbiornika dobierać do powierzchni działki na której zbierana będzie woda deszczowa.

Woda ze zbiornika znakomicie nadaje się do podlewania ogrodu. W ten sposób nie tylko oszczędzasz pieniądza, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska. Wiele firm oferuje zamontowanie instalacji pozwalającej na wykorzystanie wody deszczowej w domu, chociażby do spłukiwania toalety.