Wkręty torx do wielu zastosowań

W wielu branżach przemysłowych popularnymi rodzajami wkrętów i śrub są tak zwane wersje ampulowe, czyli imbusowe. Jednak mimo swoich niewątpliwych zalet, to rozwiązanie ustępuje pola innemu, a mianowicie wersji torx. Dzięki swojej charakterystycznej budowie, wkręty tego typu są o wiele częściej stosowane na przykład w branży meblarskiej. Jakie zalety posiada ten model wkręta?

Wkręty torx i ich przewaga nad imbusem

wkręty na torxPierwszym i najważniejszym powodem, dzięki któremu wkręty torx są tak często wybierane, jest dużo bardziej efektywne przenoszenie momentu obrotowego na wkręt. Dzięki specjalnemu nacięciu śruby, wkręty na torx są niezwykle popularne w branżach ciesielskich, stolarskich itp. Łebek śruby jest w taki sposób zaprojektowany, aby w jak najmniejszym stopniu wpływał na objeżdżanie bitów czy śrubokrętów. Dzięki temu torx jest dużo mniej podatny na uszkodzenia gniazda lub wkrętarki niż to ma miejsce w przypadku śrub imbusowych. Mniejsze jest także prawdopodobieństwo wyrobienia gniazda podczas przykładania dużej siły na śrubę. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy nie mamy czasu na odkręcanie śruby z objechanym gniazdem, a nasza praca musi zostać wykonana szybko. Ważnym elementem jest także falisty profil trzpienia śruby, który wpływa na lekkość wkręcania się śruby na przykład w materiał drewniany. Śruby torx mogą być wkręcane zarówno za pomocą wkrętarek, jak i śrubokrętów z odpowiednią końcówką.

Śruby typu torx są także stosowane w branży elektronicznej. Wiele śrub tego typu jest niewielkich rozmiarów, co w dużej mierze determinuje używanie odpowiedniego typu śruby, która nie jest podatna na zniszczenie. Dzięki temu, że łeb malutkiej śruby nie jest podatny na zniszczenie, sprzęt elektroniczny może zostać szybko naprawiany.