Wentylacja z systemem odzysku ciepła

Systemy wentylacji mechanicznej coraz częściej wyposażane są w urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń wentylowanych. Mechaniczna wentylacja, niewątpliwie skuteczna, jest jednak przyczyną znacznej utraty temperatury w pomieszczeniach, więc wymaga dodatkowych urządzeń by poprawić jej wydajność.

Nowoczesne centrale do systemów wentylacji mechanicznej

centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepłaCentrale wentylacji, czyli urządzenia które zawierają w sobie wszystkie mechaniczne podzespoły systemu wentylacyjnego, bardzo często posiadają już wbudowane urządzenia do wymiany ciepła. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła na bieżąco pobiera energię cieplną z powietrza usuwanego z pomieszczeń i używa jej do ogrzewania wtłaczanego powietrza. Dzięki temu, spadek temperatury w pomieszczeniu podłączonym do systemu wentylacji mającego taką centralę jest bardzo znikomy, zwłaszcza w systemach bardziej rozbudowanych, gdzie funkcjonują również urządzenia grzewcze, połączone z wentylacją. Centrale wentylacyjne z urządzeniami odzyskującymi ciepło z powietrza można również dostać osobno, i zamontować w wentylacji nie posiadającej funkcji zachowania temperatury w pomieszczeniach. Nie są one szczególnie drogim elementem systemów wentylacyjnych, choć duże i rozbudowane centrale, obsługujące naraz nawet kilkanaście ciągów powietrza w biurowcu czy wielopiętrowym budynku mieszkalnym mogą być dość znaczną inwestycją.

Mimo to, często są montowane w dużych budynkach biurowych i mieszkalnych, zastępując dotychczasowe, gorzej wyposażone centrale obsługi wentylacji. Gabarytowo są podobne do swoich prostszych odpowiedników, i zazwyczaj nie potrzebują znacząco więcej miejsca w pomieszczeniu w którym zamontowana była dotychczasowo używana centrala obsługująca instalację.