Tradycja nagrobków

W wielu regionach świata istnieją różne tradycje, jeżeli chodzi o nagrobki dla zmarłych osób. Od czego zależy fakt, jak one wyglądają? Wiele zależy od naszych wierzeń, od religii, jaką wyznajemy, tak wiele rzeczy wpływa na fakt, jak ludzie żegnają bliskich po śmierci i w jaki sposób uwieczniają ich fakt istnienia na tej ziemi. Jednym z takich sposób jest własnie stawianie nagrobków, bądź tablic z imieniem i nazwiskiem. W jednych regionach są to monumentalne kamienne budowle, w innych zwykłe tabliczki na ścianie.

Jakie nagrobki wybieramy?

jednoosobowe nagrobki z SiedlecW Polsce większość nagrobków wygląda podobnie, rozmiary maja również podobne. Nie spotykamy już tak, jak kiedyś jakichś większych kapliczek, ale nagrobki w naszym kraju i tak są dosyć okazałe. Na pewno większe, aniżeli płyty, czy same krzyże. Pamiętajmy jednak, że tradycja tradycją, a nasz wybór mimo wszystko pozostaje naszym wyborem. W końcu możemy zdecydować, czy po śmierci będziemy chcieli mieć jednoosobowe nagrobki z Siedlec, czy może zwyczajną urnę, a postawimy na kremacje, a może raczej interesować nas będzie naprawdę wielka i okazała kaplica cmentarna? Ilu ludzi, ile żyć, ile historii, tyle też wyborów i tyle podejść do kwestii śmierci i tego, co bezpośrednio po niej następuje.

Musimy wiedzieć, że temat nagrobków nie jest łatwy, ciężko go nam poruszać z osobami, na których nam zależy, ale czasami warto, abyśmy w razie czego wiedzieli, że nagrobek, który wybierzemy będzie akceptowany przez naszych bliskich, że będzie on po części ich decyzją, a co za tym idzie sprawi, że w pewnym sensie, za sprawą swoich decyzji, pozostaną z nami na ziemi dłużej. Zawsze będą w naszych sercach, ale mogą również pozostać poprzez swoje wybory i nagrobek, który będzie upamiętniał ich życie na naszej planecie.