Szukamy ciepła drogą rozsądku – rekuperator

rekuperator

W dzisiejszych czasach bardzo staramy się, aby nasze rachunki za energię cieplną były jak najniższe. Niestety w wielu domach problem tez jest naprawdę spory. Sytuacja staje się również uciążliwa wśród mieszkańców bloków wielorodzinnych, gdzie mimo oszczędzania borykają się z ciągłymi dopłatami. Jak temu zaradzić.

rekuperatorMieszkańcy bloków wielomieszkaniowych mogą zaoszczędzić wiele kosztów przy zastosowaniu rekuperatora. Rekuperacja ma bazo duży wpływ na ograniczenie kosztów za energię cieplną. Ciepło, które nam ucieka drogą wentylacji zostaje zatrzymane i przetworzone na ciepło. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy ciągle dogrzewać naszego mieszkania. Ponadto wraz z zastosowaniem rekuperatora pojawia się wiele innych korzyści jak np. brak owadów, znacznie mniej kurzu, ograniczona ilość alergenów.
Kolejnym rozwiązaniem są pompy ciepła, które występują w postaci powietrznej, czyli znajdują się na powierzchni jak i gruntowej, której montaż jak i cała instalacja znajduje się pod gruntem. W tym przypadku niezbędna jest większa inwestycja pod względem finansowym. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie pracy pompy ciepła odbywa się przy użyciu energii elektrycznej, nie jest to jednak związane z kolosalnymi rachunkami, gdyż tak naprawdę zasilana jest sprężarka, której pobór mocy jest naprawdę niski.
Dzięki pompom ciepła możemy cieszyć się nie tylko ciepłym mieszkaniem, ale przy dobrym wykorzystaniu jej możliwości możemy stać się posiadaczami również ciepłej wody. Bez względu jednak na jakie rozwiązanie się zdecydujemy z cała pewnością korzyści będą ogromne, a same rachunki ulegną radykalnym zmianom i to na korzyść użytkownika. Inwestycje są bardzo zróżnicowane pod względem cenowym.

Najtańszym jest rekuperator. Z kolei pompy ciepła wymagają większych nakładów finansowych, ale dają również znacznie więcej korzyści. Porównując jednak pompy pod względem cenowym znacznie tańsze są te powietrzne. Nie wymagają również tylu prac jak i ingerencji w przestrzeń. Rozwiązania naprawdę godne polecenia.