Szkoły dla dorosłych a traktowanie starszych uczniów

Czasem bywa tak, że na studiach mamy osoby starsze. Chodzą z nami do grupy, uczą się tak samo jak my. Jak jednak je traktujemy? Ja przyznam szczerze, że niekiedy nie wiem, jak powinnam z nimi rozmawiać.

Szkoła dla dorosłych powinna traktować równo

szkoły dla dorosłychNa pewno nie mogą być aż tak wyluzowana jak przy moich rówieśnikach, bo mogłabym ich jeszcze czymś urazić. Czasem wymknie mi się z ust jakieś przekleństwo i wówczas obserwuje, czy rzucają mi pogardliwe spojrzenia. Nie każdy umie rozmawiać na pełnym luzie, z osobami od nas starszymi. Czasem ciężko dogadać nam się z ciocią i wujkiem, a co dopiero z zupełnie obca nam osobą.
Jednak takie osoby na studia przychodzą i jest ich ku mojej uciesze coraz więcej. Jednak stosunek studentów do takich osób pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi o to, że studenci ich traktują źle. Nie umieją po prostu nawiązać z nimi odpowiedniej więzi. Przez to takie osoby czują się osamotnione i w pewnym stopniu wykluczone. Dlatego wolą robić kursy zawodowe, niż aplikować na studia. Wielu z nich wybiera również szkoły policealne, w których spotykają sporo osób w podobnym do siebie wieku. Jak dla mnie zarówno tanie szkoły dla dorosłych w Bydgoszczy, jak i zwykłe Uniwersytety, są miejscem dla ludzi w każdym wieku. Jednak starsze osoby muszą liczyć się z tym, że nie zawsze uda im się zgrać z pozostałymi. Zresztą tak jest nie tylko z osobami starszymi.

Wielu młodych ludzi, również ma problemy z przystosowaniem się do otoczenia. Wiek to jednak pogłębia. Powinniśmy więc czasem się przełamać i pokazać takim osobom, że są filarami społeczeństwa.