Suwnice w halach przemysłowych

 

Suwnica przemysłowa to instalowane w hali urządzenie dźwigowe, które służy do przemieszczania towarów w jej obrębie. Od kiedy wynaleziono suwnice, praca na halach przemysłowych stała się dużo wydajniejsza i bezpieczna, zwłaszcza jeśli na takiej hali produkuje się wielkie gabarytowo elementy.

Suwnice pomostowe to najbardziej przydatne maszyny na hali

suwnica pomostowaSuwnica to oczywiście dźwig, ale nie byle jaki. Jest to dźwig dostosowany idealnie do miejsca, w którym ma pracować. Suwnica na hali przemysłowej jest usytuowana na szynach, które przymocowane są do legarów. Po ich śladzie przesuwa się most suwnicy wykonany z belki metalowej, lub częściej elementu kratowanego. Każda przemysłowa suwnica pomostowa posiada także centralny mechanizm wciągający, za pomocą którego podnosi ładunek. Mechanizm porusza się także wzdłuż mostu suwnicy, co w połączeniu z przesuwem całości po szynach daje mechanizmowi wciągającemu uzyskanie dowolnego położenia na płaszczyźnie rozciągającej się pomiędzy szynami. W praktycznie każdej hali takie szyny rozmieszczone są wzdłuż całej jej przestrzeni, dzięki temu mechanizm wciągający może uzyskać dostęp do każdej przestrzeni w jej wnętrzu. Całym mechanizmem steruje oczywiście operator, który znajduje się na ziemi, a kontrola przesuwu suwnicy odbywa się za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania, który jest najczęściej mało skomplikowanym urządzeniem wyposażonym w zaledwie kilka przycisków, do sterowania podstawowymi elementami maszyny.

Każda suwnica, bez względu jak wydajnym urządzeniem by była musi być wyposażona w mechanizmy bezpieczeństwa. Do takich mechanizmów należy zabezpieczenie przeciążeniowe na wypadek podnoszenia zbyt ciężkich towarów, a także przycisk bezpieczeństwa, który wyłącza maszynę w przypadku wystapienia jakiegoś zagrożenia.