Sprawdzone metody podlewania roślin

Fakt, że woda podtrzymuje życie na ziemi znany jest chyba wszystkim. To od wody zależy przeżycie zarówno ludzkości jak i fauny i flory. Posiadając własny ogród musimy dość często mieć na uwadze to by podlewać nasze rośliny. Niekiedy wystarczy dwa lub trzy upalne dni by nasze rośliny mocno na tym ucierpiały. Trzeba wówczas pamiętać o częstym podlewaniu.

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów

systemy nawadniająceOd kiedy rozpoczęła się era cyfryzacji zaczynamy ją dość mocno odczuwać w różnych sferach naszego życia. Oczywiście mówię tutaj o odczuwaniu w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Cyfryzacja dotknęła już nawet takiej dziedziny jak podlewanie roślin. Na chwile obecną dość często spotkać możemy nowoczesne systemy nawadniające, które są zarządzane przez mikrokomputer oraz odpowiednie pompy i sterowniki. Obecnie wyróżnić możemy dwa najważniejsze systemy nawadniania roślin, które często są zintegrowane wraz ze sterownikami cyfrowymi. Chodzi tutaj o system zraszający, często określany jako deszczownica oraz system kropelkowy. Zasada działania pierwszego z nich jest na tyle prosta, że chyba nie ma sensu go tłumaczyć. W tym przypadku chodzi bowiem o zraszanie symulujące opady deszczu. Drugi rodzaj nawadniania jest nieco ciekawszy i przez wielu uważany za bezpieczniejszy dla naszych roślin. W przypadku nawadniania kropelkowego chodzi o to, że woda dawkowana jest bezpośrednio pod rośliny w bardzo małych ilościach ale za to systematycznie. 

Ogólnie rzecz biorąc podlewanie roślin jest o wiele przyjemniejsze gdy działa bez konieczności obsługiwania przez użytkowników. W przypadku nowoczesnych wersji systemów nawadniających możemy samodzielnie w kilku prostych krokach tak skonfigurować system by podlewał nasze rośliny jedynie o określonych porach. Często nowoczesne systemy nawadniania posiadają również czujniki zmierzchu.