Sprawdzamy, co pomaga na kolkę?

 

Płacz dziecka to jedno z najboleśniejszych doświadczeń dla rodzica. Co gorsza, bywa on czasem niemożliwy do uspokojenia. Jeśli dziecko nie jest głodne, ma suchą pieluszkę i jest wyspane, wówczas powodem może być kolka. I chociaż zazwyczaj zaleceniem jest przeczekanie, to od naszych babć wiemy, co pomaga na kolki oraz mamy apteczkę z odpowiednimi lekami.

Co pomoże na kolkę?

co pomaga na kolki u niemowlakaJest to właściwie pytanie kluczowe. Bo o ile każdy zna kilka sposobów na ulżenie niemowlakowi podczas dolegliwości kolkowych to tak naprawdę nie wiadomo, co jest ich przyczyną. Jest to swoisty paradoks. Ale skoro już od dawna wiemy, co pomaga na kolki u niemowlaka i potrafimy ulżyć maluszkowi podczas jej ataku, to czemu nie wykorzystać tej wiedzy? Wielu bobasom pomagają ciepłe okłady stosowane na brzuszek. Pomaga to rozkurczyć mięśnie i zniwelować bolesność. Często wraz z ciepłymi okładami, rodzice wykonują delikatny masaż, który ma na celu wzbudzenie w maluszku poczucia bezpieczeństwa. Takie samo zadanie ma noszenie maluszka na ramieniu rodzica, w pozycji bezpiecznej, ale komfortowej w tej trudnej dla dziecka sytuacji. Dbając o komfort i wyciszenie dziecka, warto zapewnić mu także wyciszające szumy, czyli odgłosy, które zna z brzucha mamy. Można spacerować po kuchni przy włączonym okapie lub włączyć suszarkę. Jednak z suszarką trzeba uważać, aby nie poparzyć delikatnej skóry dziecka strumieniem gorącego powietrza.

Wiele kobiet twierdzi także, że na kolkę pomaga także zmiana sposobu odżywiania. Wystarczy wyeliminować  z menu produkty przetworzone, takie jak wędlina, słodycze, a często także nabiał. Efekty widać po około 3 dniach. Jednak rezygnując z pewnej grupy produktów, musimy pamiętać, aby ich brak zbilansować innymi źródłami danego składnika pokarmowego.