Rozwój paliw węglowych

Węgiel to podstawa energetyki w naszym kraju i raczej przez najbliższe kilkadziesiąt lat taki stan rzeczy nie ulegnie żadnym drastycznym zmianom. Nie oznacza to jednak, że na rynku paliw węglowych nie toczy się konkurencja.

Paliwa węglowe to dziedzina, która ciągle jest rozwijana

eko-groszekNabywcy hurtowi oraz detaliczni mogą bowiem kupić węgiel różnych typów, sortymentów oraz klas opałowych. Stosunkowo niedawno na rynku pojawił się również przykład węglowego paliwa nisko emisyjnego. Chodzi tutaj oczywiście o śląski ekogroszek o niewielkiej zawartości siarki oraz niskiej emisji szkodliwych substancji typowych dla spalania węgla. Osiągnięcie takiego efektu przez ekogroszek ze śląska jest możliwe głównie poprzez odpowiedni dostęp do węgla wysokiej jakości i właściwą selekcję. Na tle wielu innych paliw cena ekogroszku jest stosunkowo atrakcyjną propozycją. Oczywiście można znaleźć paliwa o wiele droższe, jak i również znacznie tańsze. Duże postępy poczyniono również w zakresie formy dostarczanego produktu. Na rynku dostępne są oczywiście paliwa dostarczane luzem, ale coraz większą popularnością cieszy się chociażby śląski ekogroszek paczkowany z własnym opakowaniem, które zabezpiecza sam opał przed zawilgoceniem i erozją. Tego typu oferta jest skierowana przede wszystkim do odbiorców indywidualnych. Zapewne duże przedsiębiorstwa, które spalają całe zamówienie na bieżąco nadal będą wybierały węgiel sprzedawany luzem. Jeżeli spalanie nie następuje w krótkim czasie to luźny opał musi być odpowiednio przechowywany i zabezpieczony, gdyż jego początkowe parametry ulegną pogorszeniu. W przypadku klientów indywidualnych zapotrzebowanie nie jest tak duże, ale z drugiej strony ogrzewanie domu wymaga awaryjnych zapasów.

Workowany ekogroszek może być przechowywany nawet przez dłuży czas bez obawy o pogorszenie jego wartości opałowej. Jak widać rynek odpowiada również na potrzeby klientów detalicznych.