Robot do automatycznego malowania

Malowanie karoserii jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej szkodliwych dla zdrowia zadań, jakie wykonujemy na terenie zakładu. Wielokrotnie zdarzało się iż pracownicy wnosili wnioski o częściową czy całkowitą automatyzację procesu malowania, aczkolwiek jeszcze do niedawna nie mieliśmy odpowiednio dobrych narzędzi by ją przeprowadzić.

Automat przemysłowy do malowania proszkowego

robot do malowaniaCoraz częściej jednak słyszeliśmy o nowoczesnych automatach przemysłowych i robotach współpracujących, które przejmują najbardziej męczące i niebezpieczne zadania fizycznych pracowników, i wykonują je równie dobrze, o ile nie lepiej i dokładniej. Dobry robot do malowania mógł wykonać precyzyjnie całą powierzchnię karoserii w kilka minut, łącznie z kilkoma dodatkowymi warstwami farby w celu wzmocnienia całości, oraz poprawiać na bieżąco wszystkie miejsca w których malowanie nie zostało wykonane zgodnie z założonym programem. Same roboty były dość standardowymi ramionami automatycznymi, aczkolwiek wyposażonymi w pistolety malarskie oraz aerografy z automatycznym poborem farby, dzięki czemu nie musiały być uzupełniane w żaden sposób, i mogły pracować o wiele dłużej i szybciej niż fizyczni pracownicy. Co więcej, roboty nie potrzebowały sprzętu ochronnego, z wiadomych przyczyn, więc odpadła nam również konieczność ciągłej wymiany takowego. Stroje i maski ochronne zostały w wyposażeniu zakładu tylko jako sprzęt do regulacji oraz kalibracji robotów.

Maszyny te, raz zaprogramowane, wykonywały swoje zadanie dokładnie tak jak przewidywał program, więc ingerencja operatora mogła być minimalna, i wymagana tylko wtedy gdy program nie pracował właściwie. Pracownicy byli bardzo zadowoleni z nowej maszyny, która pozwoliła na odciążenie załogi i zwiększenie bezpieczeństwa.