Przyczyny rosnącej popularności fotowoltaiki

„Jeszcze jakiś czas temu widok elektrowni wiatrowych był dla przejeżdżających obok nich osób nie lada atrakcją. Wiatraki stawały się coraz popularniejsze i obecnie krajobraz z tymi olbrzymimi urządzeniami nikogo już nie wzrusza. Lekkie podobieństwo do tej sytuacji można dostrzec w przypadku fotowoltaiki, jednak przewiduje się, że liczba inwestycji tego typu kilkakrotnie przebije w Polsce liczbę farm wiatrowych.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne na Śląsku?

panele fotowoltaicznePrognozy dla fotowoltaiki są o wiele bardziej optymistycznie niż w przypadku rozwiązań, które stosowany były do tej pory. Energia słoneczna wbrew pozorom nie jest niewyczerpana. Przyjmuje się ją jednak za taką dlatego, że jej ilość jest na tyle duża, że nie wyczerpie się w czasie, który pozwalałby na klasyfikację energii słonecznej jako nieodnawialnej. Istotnym argumentem, który zachęca do inwestowania w panele fotowoltaiczne śląsk, jest program prosument. Jego głównym założeniem jest finansowe wspieranie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Jak pokazują statystyki, najczęściej to fotowoltaika jest tym działem, na który przyznanych zostało najwięcej dofinansowań. Prosument ma za zadanie przekonać osoby, które nie są całkowicie przekonane do zainwestowania w alternatywne źródła energii. Umiarkowana niechęć może wynikać z tego, że trudno jest ocenić długotrwałość stosowanych aktualnie rozwiązań. Pomimo tego, że przyjmuje się, iż fotowoltaika dostarcza rozwiązań niewymagających obsługi przez 20 lat, to nadal jest to deklaracją, która nie została poparta obserwacją.
Liczba rozwiązań wykorzystujących fotowoltaikę nieustannie rośnie, czego przyczyną są niewielkie rozmiary elektrowni słonecznych, wydajność takich systemów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że program prosument może dostarczyć środków finansowych, które pokryją znaczną część naszej ekologicznej inwestycji.”