Powracająca moda na listwy przysufitowe

Remont domu w dzisiejszych czasach łączy się z możliwością zastosowania coraz to nowszych rozwiązań, które nie tylko poprawiają wygląd pomieszczań, ale również ich funkcjonalność. Montowanie praktycznych udogodnień jest popularne, jednak ostatnio do łask wraca sztukateria.

Jak zamontować listwę przysufitową?

listwy przysufitoweSztukateria była znana z pewnością naszym babcią i prababcią. Jest to dawny sposób na dekorowanie ścian i sufitów. W dzisiejszych czasach została nieco zmodyfikowana, tak by być prostsza w montażu i dostępna dla wszystkich. Listwy te wykonywane są głównie z polistyrenu ekspandowanego, czyli styropianu, a także z polistyrenu ekstrudowanego XPS i z poliuretanu. Zdecydowanie najbardziej popularny jest styropian, który jest tani i łatwo dostępny. W niemal każdym branżowym sklepie dostaniemy gotowe produkty, które sami będziemy mogli zamontować. Najczęściej sprzedaje się listwy przysufitowe i gzymsy ozdobne. Niektórzy decydują się również na kupno rozet, które zrobione są na planie koła i zawierają najczęściej kompozycje kwiatowe bądź roślinne. Przed wyruszeniem na zakupy dobrze jest wymierzyć długość ścian, na których chcemy montować sztukaterię. Jeśli wybierzemy te wykonane z gipsu, to niestety nie będziemy mogli zainstalować ich sami. Jednak przy kupnie styropianowych bez problemu damy sobie radę. Wystarcz przykleić je do wcześniej dokładnie wyczyszczonej ściany bądź sufitu. Listwy i gzymsy są już trochę trudniejsze w montażu, ponieważ musimy je docinać. Kiedy już to zrobimy, po niektórych, specjalnie wyznaczonych elementach, musimy rozprowadzić odpowiedni klej. Ważne jest by pamiętać, że ich montowanie musimy rozpoczynać od narożnika.

Odpowiednia dekoracja domu, nawet za pomocą sztukaterii może dać olśniewające efekty. Jeśli nie jesteśmy pewni co pasuje do naszego wnętrza, warto wybrać się wcześniej do sklepu i porozmawiać o wszystkim ze sprzedawcą, który pomoże nam dokonać wyboru odpowiednich elementów, nie tylko pod względem materiału, ale również wzorów.