Parametry szafek lekarskich

Wbrew pozorom meble znajdujące się w gabinetach lekarskich, szpitalach czy też przychodniach powinny spełniać wiele wymagań. Są one narażone na stały kontakt z zarazkami, wydzielinami czy też krwią dlatego też tak ważna jest ich dezynfekcja. Z tego też względu materiał do ich produkcji powinien ułatwiać proces ich czyszczenia.

Medyczna szafka wykonana ze stali

szafa lekarskaNajczęściej spotykanym meblem w gabinetach jest szafa lekarska, która spełnia szereg funkcji. Do jej produkcji wykorzystano metal, który jest materiałem łatwym w zachowaniu czystości. Szmatka w połączeniu ze środkiem dezynfekującym w zupełności wystarczy. Bakterie oraz krew, która bardzo często się na nich pojawia, nie wnika w głąb materiału. Dodatkowo ważne jest pokrycie jej środkiem zabezpieczającym przed korozją. Górna część szafy lekarskiej powinna być przeszklona, dolna natomiast lita. W górnej części przechowywane są na widoku środki przeciwwstrząsowe, czyli wszelkiego rodzaju środki i leki używane w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta. W dolnej części znajdują się natomiast leki, w przypadku których działanie światła wpływa na ich niższą skuteczność. Ważne jest zatem, aby znalazły się w miejscu, w którym promienie słońca nie docierają. Przynajmniej jedne z drzwiczek szafy powinny być zamykane na klucz. W części tej swoje miejsce znajdują substancje o działaniu uspokajającym oraz narkotycznym. Ważne jest, aby nie trawiły one w niepowołane ręce podczas nieobecności lekarza w gabinecie. Coraz częstszym rozwiązaniem pojawiającym się w wielu przychodniach jest zastosowanie szaf na kółkach co ułatwia przesuwanie jej z zawartością pomiędzy pomieszczeniami na przykład szpitalnymi.

Jak dobrze wiemy zachowanie czystości oraz dezynfekcja przedmiotów w gabinetach lekarskich jest bardzo ważna. Do lekarzy dziennie trafia bardzo wielu pacjentów, a zarazki które ze sobą przynoszą mogą być bardzo niebezpieczne dla innych ludzi korzystających z usług danego lekarza.