Ogrzewanie hal przemysłowych

W halach produkcyjnych rzadko kiedy przywiązuje się wagę do oszczędnych źródeł ciepła. Nie występują tam zazwyczaj kotłownie, a źródłem ciepła jest najczęściej grzałka elektryczna wykorzystywana w nagrzewnicy. Ciekawą opcją jest natomiast wykorzystanie promieniowania podczerwonego do ogrzewania takich pomieszczeń.

Promienniki ciepła wydajnym źródłem ogrzewania

promiennik ciepłaSpecjalne lampy, które wykorzystują promieniowanie podczerwone emitowane za pośrednictwem grzałek wbudowanych w specjalną konstrukcję, to częsty element grzejny na halach. Umieszcza się je ponad głowami pracowników, tak aby obieg ciepłego powietrza był właściwy. Każdy promiennik ciepła w zależności od swojej mocy emituje pewną ilość ciepła, która dostarcza do pomieszczenia. Jako, że wykorzystuje do tego promieniowanie podczerwone, to jest dużo wydajniejszy i zużywa mniej energii niż tradycyjna dmuchawa oparta na grzałkach, a do tego odbiór takiego ciepła jest dużo lepiej przyswajalny niż poprzez nadmuch z dmuchawy. Oprócz hal takie promienniki ustawia się także w miejscach, gdzie chce się zapewnić ciepło, a nie ma się w takim miejscu ustawionej instalacji grzewczej. Przykładem są obiekty małej gastronomii i ogródki piwne, gdzie w nocy właściciele wystawiają promienniki, aby ogrzać przestrzeń dla klientów. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i ekonomiczne z punktu właścicieli tychże restauracji i pubów. Mały promiennik można w końcu trzymać w szafce i wystawić, kiedy będzie potrzebny.

Promienniki znane są w przemyśle już od dłuższego czasu. Na halach produkcyjnych występują w swojej maksymalnej wersji wielkości i mocy, aby dać jak największą ilość ciepła dla pracowników. Możemy je także spotkać w mniejszej wersji przenośnej, którą każdy z nas może nawet trzymać w swoim domu i wyciągać, gdy będą potrzebne.