Ogrzewanie gazem płynnym – kocioł gazowy

Coraz więcej osób zaczyna korzystać z możliwości ogrzewania domów gazem. Jest to bowiem bardzo wygodny sposób. Wystarczy ustawić kocioł gazowy i nie trzeba się niczym więcej martwić. Urządzenia takie nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o czas poświęcony im przez człowieka. Warto o tym pamiętać.

Kocioł gazowy – gaz ziemny i płynny

 

kocioł gazowyOczywiście wiadomo, że nie w każdym domu będzie możliwość zainstalowania ogrzewania gazowego. Nie wszystkie domy są przecież podłączone do sieci. Jednak jeśli chcemy mieć koniecznie ogrzewanie gazowe to także jest to możliwe. Zamiast gazu ziemnego można wykorzystywać także gaz płynny. Tutaj konieczne będzie natomiast zamontowanie na naszej działce zbiornika, w którym będziemy mogli magazynować taki właśnie gaz. Oczywiście będziemy musieli tutaj cały czas kontrolować stan paliwa w zbiorniku. Jeśli się skończy to trzeba będzie go napełnić, bo instalacja nie będzie nam dobrze funkcjonowała. Gaz płynny oczywiście różni się od gazu ziemnego.
Przede wszystkim chodzi tutaj o skład i o stan skupienia. Gaz płynny pochodzi wprost z ropy naftowej. Występują tutaj dwa produkty – propan i butan. Oba to gazy. W takiej formie występują w naturalnych warunkach. Jednak jeśli chodzi o przechowywanie gazu to warto wiedzieć, że przechowuje się go w formie płynnej. Zbiorniki, w których przechowuje się gaz płynny muszą być zbudowane zgodnie z przepisami prawa. W Polsce gaz płynny oraz pojemniki muszą być zgodne z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków technicznych dozoru w zakresie niektórych urządzeń ciśnieniowych. Zarówno gaz ziemny jak i gaz płynny zachowują się w bardzo podobny sposób. Mają jednak różną gęstość. Warto zwrócić uwagę na to, że gaz ziemny będzie znacznie lżejszy od powietrza. Gaz płynny będzie od niego oczywiście cięższy.

Jeśli chodzi o praktyczne przełożenie to zachowuje się tutaj znacznie inne środki ostrożności. Inaczej będzie wyglądała instalacja centralnego ogrzewania, która będzie zasilana gazem płynnym a inaczej instalacja centralnego ogrzewania zasilana gazem ziemnym.