Obszary zastosowań plexi

Plexiglas, to nazwa nadana polimetyl-2-metylopropionianowi, polimerowi metakrylanu metylu. Materiał jest termoplastyczny i przezroczysty. Jest powszechnie nazywany szkłem akrylowym lub po prostu plexi. Stosuje się go w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, ale także do produkcji soczewek, gwoździ akrylowych, farb, barier bezpieczeństwa, urządzeń medycznych, ekranów LCD i mebli.

Dlaczego plexi jest tak popularne?

plexi bydgoszczPlexi jest powszechnie stosowanym materiałem. Można go znaleźć w większości sklepów przemysłowych plexi Bydgoszcz jest łatwo dostępny. Często używa się go zamiast szkła, ale jego miękkość prowadzi do łatwego zarysowania. Materiał ma dobry stopień kompatybilności z ludzką tkanką i może być stosowany do wymiany soczewek w oku, gdy oryginalna tkanka został usunięty w leczeniu zaćmy. Twarde soczewki kontaktowe są często wykonane z tego materiału, a miękkie soczewki kontaktowe są często wykonane z pokrewnego polimeru, w którym stosuje się monomery akrylanowe, które zawierają jedną lub więcej grup hydroksylowych, aby uczynić je hydrofilowymi. Plexi można łączyć za pomocą cyjanoakrylanu lub przy użyciu ciekłego acetonu w celu rozpuszczenia plastiku przy łączeniu, które następnie spaja i tworzy, tworząc prawie niewidoczny spaw. Materiał ten można również łatwo wypolerować, dzięki czemu można przyciąć krawędzie, które stają się nieprzezroczyste do przezroczystości. W przeciwieństwie do szkła, plexiglas nie filtruje światła ultrafioletowego. Niektórzy producenci pokrywają swoje plexi foliami UV, aby dodać tę właściwość.

Dobre właściwości mechaniczne i optyczne powodują, że plexi jest stosowane powszechnie w wielu dziedzinach. Prostota obróbki i wytwarzania powoduje, że jego cena jest niska. Z tego powodu wielu producentów mebli, materiałów budowlanych oraz medycznych stosuje go masowo.