O czym informują taśmy ostrzegawcze?

Chcąc oznakować potencjalnie niebezpieczny teren lub zakomunikować czasową organizacje ruchu powinniśmy użyć specjalnie do tego przeznaczonych taśm. Jednak w zależności od przeznaczenia będą się one różniły kolorami i sposobem montażu na nawierzchni. Czym się zatem kierować podczas wyboru tej właściwej?

Jak wybrać taśmy najezdniowe?

taśma najezdniowaOdpowiedni sposób informowania o podjętych robotach drogowych czy zagrożeniu terenu, które pojawiło się w ostatnim czasie i czeka na podjęcie odpowiednich kroków przez służby to podstawa w zapewnianiu bezpieczeństwa. Służą do tego zwykle specjalne taśmy, które odgradzają teren. Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest ich kolor. Poszczególne barwy informują nas o charakterze prowadzonych prac. Najbardziej uniwersalna jest taśma ostrzegawcza biało-czerwona, stosowana do wyznaczania terenów prac budowlanych, jak i miejsca prowadzenia śledztwa przez policję. Kolejną popularna taśma jest w kolorach żółci i czerni, a jej przeznaczeniem jest oznakowanie przeszkód, na przykład stopni czy schodów. Kolejnym rodzajem jest taśma najezdniowa, informująca o zmianie organizacji ruchu. Występuje w dwóch kolorach: białym i żółtym. Jest ona naklejana na nawierzchnię drogi przy pomocy odpowiedniego primera. Pokryta jest warstwą odblaskową i przeciwpoślizgową, dzięki czemu zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Jej minusem natomiast jest ograniczenie w postaci zakresu temperatur, w jakich może zostać użyta – minimum to 5 stopni Celsjusza, natomiast maksimum stanowi 50 stopni. Przy wysokiej temperaturze nawierzchni oraz zbyt długim i intensywnym użytkowaniu taśma może wtapiać się w warstwę ścieralną drogi, zatem konieczne jest kontrolowanie stopnia jej zużycia, aby nie narazić się na konieczność wymiany tej nawierzchni.

Każdy z nas jest użytkownikiem miejskiej infrastruktury czy uczestnikiem ruchu drogowego. Warto zatem wiedzieć, jaki kolor taśm ostrzegawczych informuje nas o rodzaju zagrożenia. Umożliwi to identyfikację stopnia ryzyka podczas użytkowania okolic terenu objętego pracami służb porządkowych.