Najlepsze płótno do obrazów

Razem z kilkoma zaprzyjaźnionymi artystami zaczęliśmy prowadzić w lokalnym domu kultury zajęcia dla początkujących malarzy. Jak można było się spodziewać, sprzęt którzy otrzymaliśmy był dość prymitywny i niedostosowany do szkolenia młodych miłośników malarstwa, więc zaczęliśmy go wymieniać niemal natychmiast.

Bawełniane płótno z beli

płótno malarskie w rolceNajsłabszym elementem wyposażenia pracowni było płótno. Jak na amatorski sprzęt, to konkretne płótno miało tragiczną jakość i ledwie nadawało się do malowania, a co dopiero do szkolenia młodych malarzy. Dobre płótno do malowania można było dostać w większości sklepów artystycznych, aczkolwiek nam potrzebne były duże ilości, których zazwyczaj w sklepach nie było. Skorzystaliśmy więc z okazji by zaopatrzyć się w jednej z najbardziej polecanych hurtowni dla artystów, sprzedających płótno malarskie w rolce. Można było oczywiście zakupić płótno cięte z metra, aczkolwiek nie chcieliśmy się rozdrabniać, więc kupiliśmy całą rolkę, liczącą kilkadziesiąt metrów materiału. Jest to ogromna ilość płótna, więc dobrze że wybraliśmy się do hurtowni samochodem, gdyż transport tak dużej i ciężkiej beli mógłby być dość trudny, albo bardzo kosztowny, jeśli byłaby wysłana serwisem kurierskim. Samo płótno było doskonałym materiałem do malowania. Miało gęstą gramaturę, było od razu zaimpregnowane i gotowe do cięcia i gruntowania. Mogliśmy docinać płótno na konkretny wymiar przed każdymi zajęciami, i dopasowywać wielkość do tematu danego spotkania.

Najczęściej korzystaliśmy z dość dużych kawałków płótna, dających możliwość wygodnego malowania, a z racji iż spotkań było dość dużo, ogromna ilość materiału nie zmarnowała się i nie zalegała kurzem w szafie. W ciągu zajęć cała bela została przez nas wykorzystana w całości, a do każdej techniki, jak się okazało, nadawała się tak samo dobrze.