Maszyny rolnicze niezbędne w gospodarstwie

Hodowla była sprowadza się do krów mlecznych a także mięsnych. Jeden jak i drugi typ bydła potrzebuje odpowiedniego żywienia opierającego się na systemie TMR czyli zdawaniu zwierzętom pełnoporcjowanych mieszanin paszy zawierających odpowiednią koncentrację energii, białka, składników mineralnych i witamin. Otrzymanie jej nie byłoby możliwe bez wozów paszowych.

Wozy paszowe – mieszanie i zdawanie paszy

wóz paszowyZajmując się hodowlą bydła na skalę hurtową zdecydowanie nie jesteśmy w stanie za pomocą własnych rąk wykarmić odpowiednio kilkudziesięciu krów. Dlatego zaopatrzenie się w wóz paszowy w takim wypadku jest konieczne. Umożliwia on mieszanie pasz, mielenie, a także zdawanie ich do żłobów. Wóz paszowy powinniśmy dobierać w zależności od naszych potrzeb czyli od wielkości stada. Im większe stano tym większy pojemnik na pasze powinien mieć paszowóz. Dla stada liczącego 50 krów zdecydowanie najwygodniejszy będzie taki o pojemności minimum 10 m3. Zbiornik tej wielkości pozwoli na swobodne wymieszanie paszy co skutkuje lepszą efektywnością. Jest to ważne z tego względu, gdyż krowy mleczne powinny dostawać w odpowiednich proporcjach paszę treściwą oraz objętościową by uzyskać jak najwyższą wydajność mleczną. Dostępne na rynku wozy paszowe wyposażone są we własny silnik napędzający są to tzw. paszowozy samojezdne, a także wersję bez napędu czyli paszowozy zapinane. Z pewnością samojezdne wozy paszowe są znacznie wygodniejsze, bowiem nie trzeba ich ciągle podpinać i odpinać od ciągnika, jednak są one niestety znacznie droższe.

W związku z czym wielu rolników wybiera wozy na paszę przypinane do ciągnika, mimo iż trudniej się nimi steruje, szczególnie jeśli chodzi o parkowanie, a także wymagają więcej zachodu. Często jednak rolnicy przekładają cenę ponad nowoczesne technologie jakie dostępne są obecnie na rynku.