Korzyści z uczęszczania do sauny

Korzystanie z sauny przynosi pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje wiele rodzai saun czy łaźni, które różnią się panującą wewnątrz temperaturą oraz wilgotnością powietrza. Która z nich jest najlepsza i jakie przynosi korzyści? Poniżej postaram się przedstawić zalety sauny parowej.

Plusy korzystania z sauny parowej

sauna parowaSauny znane są już od lat starożytnych. Jednymi z pierwszych łaźni były tak zwane termy w starożytnym Rzymie. Były to kompleksy łaźni parowych, dostępne bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców. Na podobnej zasadzie działają współczesne sauny parowe, nazywane niekiedy łaźniami rzymskimi. Panuje w nich bardzo wysoka wilgotność powietrza, która dochodzi nawet do 100% – najczęściej jednak utrzymywana jest na poziomie około 40-60%. Temperatura w takiej łaźni oscyluje wokoło 45-55 stopni Celsjusza, jest ona zauważalnie niższa od na przykład sauny suchej – tam temperatura dochodzi do 110 stopni. Każda sauna parowa wyposażona jest w generator pary, tak zwany parownik, który wykorzystywany jest do zwiększania wilgotności powietrza. Dodatkowo, wykorzystywany jest on do kąpieli aromatycznych oraz z ziołami o różnym działaniu i zapachu. Nie odnajdziemy w saunie parowej natomiast pieca ogrzewającego ani kamieni. Jest to sauna wskazana przy dolegliwościach związanych z bólami stawów czy problemami dróg oddechowych. Poza tym, doskonale oczyszcza skórę oraz organizm z toksyn. Ważne jest, podczas wybierania sauny, aby drewno było naturalne. Para wodna oraz wilgoć w środku sauny może wydobywać związki chemiczne z farb i lakierów.

Stosowanie kąpieli w saunie parowej, czy też łaźni rzymskiej, doskonale wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Jest to relaksująca oraz popularna czynność, znana już od czasów starożytnych. Różnego rodzaju sauny i łaźnie poprawiają krążenie, oczyszczają organizm oraz pomagają na bóle kostno-stawowe.