Jakie sprzęty muszą być zasilane trzema fazami?

W każdym zakładzie przemysłowym wykorzystywane są urządzenia pozwalające na konwersję energii z jednej postaci na inną. Dzięki temu możliwe jest zasilenie poszczególnych maszyn czy linii technologicznych. Najczęściej spotykane są układy pneumatyczne oraz hydrauliczne wykorzystujące odpowiednio powietrze oraz wodę pod wysokim ciśnieniem. Niemniej jednak najlepszym wyborem jest energia elektryczna.

Wybór odpowiedniego silnika elektrycznego

silniki 3 fazoweMoże być ona łatwo konwertowana na inne formy. Jednym z powszechnie wykorzystywanych przetworników są silniki 3 fazowe umożliwiające zamianę energii elektrycznej na mechaniczną. Ta następnie może być wykorzystana do napędu elementów wykonawczych. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju mieszadłach czy wentylatorach. Żeby było to jednak możliwe należy w pierwszej kolejności określić docelowe parametry techniczne jednostki. Do najważniejszych danych zaliczyć można znamionowy prąd rozruchowy, ilość obrotów wału na minutę czy wbudowane zabezpieczenia przed przeciążeniem czy przepięciami. Oprócz tego z perspektywy klienta istotny jest także typ obudowy oraz sposób jej montażu. Nie bez znaczenia jest także stopień ochrony IP. Dodatkowo istotne mogą być również parametry związane z gabarytami czy wagą. Warto wspomnieć, że wyżej opisane sprzęty można bez problemu zakupić za pośrednictwem sklepów stacjonarnych czy Internetowych.

Są one wykorzystywane powszechnie w przemyśle i nie tylko co sprawia, że można je bez problemu zamówić. Jak widać obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych przetworników energii. W celu dobrania odpowiedniego rozwiązania kluczowe jest określenie wymogów, a także możliwości chociażby pod kątem dostępności wolnej przestrzeni. Na tej podstawie można poszukać konkretnego producenta danego sprzętu, a także wybrać z jego oferty najbardziej odpowiedni model czy odmianę.