Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową?

Nie ma budynków, które są w stu procentach odporne na działanie ognia. W zależności z czego są zbudowane, mogą szybciej lub wolniej być trawione przez ogień. W celu wydłużenia cenny minut w trakcie pożaru, stosuje się specjalne zabezpieczenia.

Jakie są zabezpieczenia przeciwpożarowe?

zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowychZgodnie z prawem budowlanym, każdy budynek musi zawierać zabezpieczenia przeciwpożarowe. Muszą one być odpowiednio dobrane do rodzaju obiektu, aby mogły skutecznie spełniać swoje zadanie.  Największe znaczenie ma zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych, ponieważ ze względu na swoje cechy fizyczne, stal jest najmniej odporna na działanie bardzo wysokich temperatur. W trakcie pożaru panują temperatury rzędy kilkuset stopni Celsjusza, które w ciągu kilku minut są w stanie sprawić, że stal zacznie się wyginać. Taka sytuacja oznacza katastrofę budowlaną, ponieważ budynek może się w każdej chwili zawalić. Żeby temu przeciwdziałać, stosuje się bierne i czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Bierne mają na celu uniemożliwić lub opóźnić pojawienie się ognia. Jeżeli są odpowiednio dobrane, to są w stanie skutecznie opóźnić osiągnięcie temperatury krytycznej, po przekroczeniu której stal traci swoje własności. Mogą to być specjalne impregnaty, powłoki ognioodporne nanoszone bezpośrednio na stalowe elementy konstrukcji czy zaprawy ognioochronne. Czasem stosuje się betonowe tunele, którymi otacza się konstrukcję, aby odizolować ją od bezpośredniego działania ognia. Metod jest wiele, ale najważniejsze, aby były skuteczne.

W trakcie pożaru budynku o stalowej konstrukcji, liczą się minuty, które mogą zadecydować o czyimś życiu lub śmierci. Dlatego też konstruktorzy i architekci budynków, przykładają wiele uwagi do aspektu stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych.