Jak magazynować gnojowicę?

Każdy właściciel fermy zwierząt gospodarskich zobowiązany jest do odpowiedniego zagospodarowania odchodów zwierzęcych, które niewłaściwie potraktowane mogą być przyczyną skażenia środowiska naturalnego. Mówią o tym przepisy prawa oraz ustawa „O nawozach i nawożeniu”, do której każdy właściciel gospodarstwa musi się ustosunkować.

Przegląd zbiorników na gnojowicę

zbiorniki do magazynowania gnojowicyJak zagospodarować odchody zwierząt hodowanych na fermie? Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie ich jako naturalnego nawozu do upraw roślin. Jeśli jednak nie posiadamy terenów zielonych wymagających nawożenia, nawóz w postaci płynnej można odsprzedać innym gospodarstwom rolnym. Tak czy inaczej konieczne będzie magazynowanie odchodów w specjalnych zbiornikach. Zbiorniki do magazynowania gnojowicy różnią się od siebie nie tylko wielkością i kształtem, ale także materiałem, z jakiego są wykonane, oraz przeznaczeniem (naziemne, podziemne, częściowo zakopane). Najbardziej popularne są zbiorniki wykonane z betonu. Charakteryzują się wystarczająco dużą masą własną, która umożliwia zakopanie w gruncie bez konieczności kotwienia. Taki ciężki zbiornik, nawet gdy będzie pusty, nie będzie wypierany przez wody gruntowe. Nad zbiornikiem można posiać trawę, lub posadzić rośliny o płytkim systemie korzeniowym (aby nie niszczyły ścian zbiornika). Jest to świetny wybór, jeśli nie chcemy aby zbiornik był widoczny, a ponadto zakopanie w gruncie umożliwia grawitacyjny spływ odchodów. Jednak zbiornik można równie dobrze wybudować na powierzchni i osłonić go odpowiednią roślinnością, aby nie rzucał się w oczy. Zaletą takiego zbiornika jest możliwość demontażu i przestawienia w inne miejsce w razie konieczności. Jednak podobnie jak przy zbiorniku częściowo zanurzonym, konieczne będą dodatkowe nakłady finansowe na transportowanie odchodów.

Betonowy zbiornik na zwierzęce odchody nie jest jedynym rozwiązaniem. Równie dobrze sprawdzają się zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Cechują się doskonałą szczelnością, są łatwe w transporcie i montażu, a te naziemne bardzo łatwo przenosić z miejsca na miejsce, jeśli zajdzie taka konieczność.