Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Jeszcze parę lat temu nikt nie przypuszczałby, że energię elektryczną będzie można pozyskać za darmo. Okazuje się, że realnym uczyniła to fotowoltaika. Inwestując w tę branżę, nie tylko chroni się środowisko i wydajną technologię przyszłości, ale również dba się o swoje oszczędności. 

Elementy instalacji fotowoltaicznej

systemy fotowoltaiczne wrocławnstalacja fotowoltaiczna ma za zadanie przetworzenie energii słonecznej na funkcjonalną energię używaną w gospodarstwie domowym. Zestaw montażowy składa się z takich elementów jak panele fotowoltaiczne, falownik, system mocowania, okablowanie i akcesoria łączeniowe. W łączeniu poszczególnych komponentów niezbędne też będą wodoodporne rozgałęźniki, złącza czy zabezpieczenia AC/DC. Układ fotowoltaiczny może być założony, w zależności od uwarunkowań, na dachu budynku, podłożu lub ewentualnie na balustradach czy elewacji. Najważniejszym elementem instalacji jest ogniwo fotowoltaiczne, na którym zachodzi zjawisko fotoelektryczne i proces wytwarzania prądu. Odbywa się to dzięki wykorzystaniu krzemu, który jest półprzewodnikiem i umożliwia transport cząsteczek naładowanych elektrycznie. Istnieją dwa główne rodzaje ogniw: polikrystaliczne połyskujące ciemnoniebieskim kolorem oraz monokrystaliczne o czarnym odcieniu. Każdemu, kto chciałby wyposażyć dom w systemy fotowoltaiczne Wrocław oferuje wiele firm zajmujących się ich montażem. Prąd elektryczny pozyskany w fotowoltaiki zasila sprzęty domowe oraz rolnicze i zapewnia niezależność energetyczną gospodarstwa. 

Pozyskanie energii dzięki fotowoltaice odbywa się praktycznie bezobsługowo – proces jest zautomatyzowany, cichy i przyjazny dla środowiska. Im większa jest liczba ogniw fotowoltaicznych, tym większa moc instalacji. Systemy fotowoltaiczne sprawdzą się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w gospodarstwach rolnych, a rolnicy mogą dodatkowo skorzystać na inwestycji dzięki dotacjom i obniżkom podatków.