Gdzie postawić farmę wiatrową ?

Teoretycznie wydawać by się mogło, że wybranie miejsca na farmę wiatrową w naszym kraju, nie stanowi najmniejszego problemu, chociażby na liczne tereny równinne i dość mocne wiatry w poszczególnych okresach roku. Niestety to tylko teoria, a w praktyce znalezienie odpowiedniego miejsca, stanowi nie lada problem.  

Czym kierować się wybierając miejsce na farmę wiatrową ?

analiza hałasuW naszym kraju przyjęło się, że najlepszą lokalizacją dla farmy wiatrowej jest okolica wybrzeża. Jest to w pełni uzasadnione, bo tam wieją najsilniejsze, a przede wszystkim bardzo regularne wiatry. Niestety, większość łatwych do zabudowy terenów, została już zajęta, a o nowe wcale nie jest łatwo. Raporty środowiskowe pokazują, że ludzie niechętnie godzą się na postawienie turbin w pobliżu stref zamieszkania, a przeprowadzane analizy hałasu, działających już elektrowni, wcale ich do tego nie przekonują. Natomiast analizy produktywności mówią jednoznacznie, że tereny nadmorskie, to w naszym kraju najlepsze miejsca do budowy farm wiatrowych. W innych krajach, gdzie nie ma już miejsca na lądzie, farmy umiejscawia się na morzu, stosunkowo blisko lądu, lecz jest to bardzo kosztochłonne i pracochłonne przedsięwzięcie z punktu widzenia potencjalnego inwestora. Turbiny postawione na morzu stanowią również zagrożenie dla przepływających statków i w dużym stopniu ograniczają ich ruch. Także rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Które przeważają ? To już zależy od punktu widzenia.

W tak dużym kraju jak Polska nie łatwo jest dobrze usytuować farmę wiatrową. Zawsze napotyka się na przeciwności losu, jak nie są to złe warunki klimatyczne, to na przeszkodzie staje człowiek. Zatem chcąc postawić turbiny wiatrowe, trzeba być silnym psychicznie i odpornym na kłody rzucane pod nogi.

Najnowsze informacje na www.windproject.pl