Doniczki z tworzywa sztucznego

Do tej pory w swoim ogródku warzywnym miałam same rośliny jednoroczne. Po zbiorach wykopywało się roślinkę, przekopywało ziemię i czekało na wiosnę, by znowu zabrać się do pracy. Jednak z czasem zaczęłam robić postępy w ogrodnictwie. Hodowałam  w domu też zioła i microgreens oraz kiełki. Moje drzewa owocowe regularnie co drugi rok dawały duże plony.

Przygotowanie rozsady w doniczkach

doniczki plastikowe do rozsadyPostanowiłam samodzielnie przygotować w tym roku rozsady kapusty, pora, czy pomidorów. Ich nasion nie kupuje się w sklepie tylko od razu sprzedawane są flance, czyli malutkie rośliny, które dalej będą rosnąć. W ogródku zrobiłam mini szklarnię, tak by warzywa szybciej zaczęły rosnąć i przygotowałam się pod robienie rozsady. Niestety, zabrakło mi doniczek, a każda rozsada powinna być osobno, dopóki nie zasadzi się jej na stałe w ziemi. Najlepszym rozwiązaniem były doniczki plastikowe do rozsady. Wykonywane są one z czarnego plastiku, mają na spodzie otworki odprowadzające wodę. Są lekkie, praktyczne, można je wykorzystywać wielokrotnie. Poza tym w przeciwieństwie do zwykłych doniczek można było je dostać nie tylko w wersji okrągłej, ale też kwadratowej. Takie doniczki łatwo postawić w skrzynce i przenosić, bo kwadratowe są bardziej ,,obstawne”. Poszłam do sklepu ogrodniczego i od razu kupiłam dziesięć doniczek na rozsady, żeby mi ich na pewno nie zabrakło. Kupiłam także zapas ziemi oraz worek nawozu na wszelki wypadek. Rozsadę wykonałam w przeciągu jednego weekendu i czekałam na efekty.

Moja pierwsza rozsada udała się znakomicie. Dzięki niej nie tylko ja mogłam od razu zasadzić więcej roślin, ale także podzieliłam się rozsadą z sąsiadką, która w zamian dała mi kosz brzoskwiń ze swojego drzewka. W przyszłym roku na pewno ponownie wykorzystam doniczki na rozsady.