Czy nadal są nam potrzebne płyty CD i DVD?

Od paru lat na zachodzie Europy zauważalny jest trend słabnącej pozycji optycznych nośników danych. Jest to dziwna sytuacja zwłaszcza, że sprzedaż wartości intelektualnej typu gry komputerowe, gry konsolowe, filmy i muzyki nie spada, a wręcz przeciwnie. Na wszystkich tych są nadruki na płytach CD.

Nadruki na płytach CD są popularne.

płyta CDCo chwilę słyszymy o rekordach sprzedaży i wielomilionowych nakładach. Dlaczego tak się dzieje? Coraz częściej korzystamy po prostu z cyfrowej dystrybucji danych. Jest to poniekąd znak naszych czasów. Wszystkim kierujemy wirtualnie. Konta bankowe obsługiwane przez internet, internetowe znajomości, czy popularne serwisy największych producentów gier w których możemy zarządzać swoimi kolekcjami. W Stanach Zjednoczonych od paru lat procent własności intelektualnej sprzedanej w postaci plików coraz śmielej przekracza ilość kopii w fizycznych nośnikach. Jest to również spowodowane lenistwem, a także brakiem czasu. Jeśli mamy możliwość zrobienia przelewu, ściągnięcia danych dzięki szybkiemu internetowi i następnie korzystaniem z kupionej treści, to chętnie z tego korzystamy. Minusem tego rozwiązania jest brak posiadania fizycznego nośnika, do którego przez lata się przyzwyczailiśmy. Kolekcjonerzy lubią się chwalić swoimi kolekcjami przed znajomymi, lubią mieć dużo pudełek z grami, czy muzyką. Czasami nie mamy też zaufania i przekonania do cyfrowych kanałów dystrybucji. Mimo słabnącej popularności płyt, także w Polsce, to firmy odpowiadające za tłoczenie płyt cd i dvd nie mają zamiaru zwijać interesu. Usługi takie jak nadruk na dvd i nadruk na płytach CD to nadal coś czego nie chce nam się robić w domu. Nadruk na płytach cd sprawia, że płyta wygląda ciekawie i niepowtarzalnie. Pudełka cd ciekawiej się prezentują, gdy możemy popatrzeć na oryginalną okładkę niż na gołą płytę.

Tłocznie nie muszą zwijać interesu także dlatego, że mnóstwo płyt z filmami i grani dołączana jest do czasopism. Mimo słabnącej popularności prasy niektóre czasopisma z grami przetrwały na rynku i nadal do swoich numerów dołączają pełne wersje gier.