Broń do strzelania sportowego

W strzelectwie sportowym najczęściej wykorzystywane są pistolety wszelkiego rodzaju, gdyż na ten rodzaj broni najłatwiej dostać pozwolenie. Nie są one również objęte tak dużymi restrykcjami jak broń długa, dlatego też używane są przez posiadaczy w niezmienionej formie, bez żadnych zmian w konstrukcji czy metodzie działania.

Pistolety do strzelectwa sportowego

krótka broń palnaNajpopularniejsze są oczywiście pistolety małokalibrowe, do których amunicja jest ogólnodostępna, a sama broń należy do bardzo łatwych w konserwacji. W szczególności austriackie pistolety, które są bodaj najbardziej rozpowszechnioną serią broni palnej na świecie cieszą się wysoką popularnością, choć coraz częściej na zawodach można zobaczyć sportowców wykorzystujących całkowicie customowe pistolety od jednej z wielu firm zajmujących się produkcją broni na zamówienie. Takie pistolety są silnie spersonalizowane i dopasowane do technik strzeleckich właściciela. Krótka broń palna to także pistolety wielkokalibrowe, i są one również wykorzystywane w konkurencjach sportowych, choć na znacznie większych dystansach. Mają one bowiem duży zasięg i moc, a do tego należą do najcięższych i najmasywniejszych pistoletów, zbyt niewygodnych by mogły stać się częścią inwentarza wojskowego. Nadają się za to idealnie do polowań, oraz do strzelectwa dalekodystansowego. Ich użycie wymaga dużych umiejętności, oraz siły, gdyż ich odrzut jest zdecydowanie duży i może powodować kontuzje u osób nieprzyzwyczajonych do radzenia sobie z takimi obciążeniami.

Najbardziej niespotykane są pistolety o najmniejszym kalibrze, często wycofanym z normalnego użycia. Są one najbardziej wymagającym rodzajem krótkiej broni ze względu na oryginalną konstrukcję, wymuszającą dostosowanie technik strzeleckich do tak nietypowej broni.